Bir blogun etki alanı otoritesini artırması ve bu niş içinde büyümesi için geri bağlantılar oluşturmak çok önemlidir. Backlink almanın birçok yolu olmasına rağmen, Web 2.0 sitelerinden backlink almak en kolay ve verimli yöntemlerden biridir.

 

Çoğumuzun böyle bir web 2.0 site listesi yok ve güvenli bir şekilde geri bağlantıların nasıl oluşturulacağını bilmiyoruz. O halde bu makalede web 2.0 siteleri ve bu web 2.0 sitelerinden nasıl geri bağlantı alınacağı hakkında daha fazla konuşalım.

Web 2.0 Nedir?

Biliyorum, web 2.0 sitelerinden backlink almanın gerisinde kalıyoruz. Peki web 2.0 sitelerinin ne olduğundan gerçekten emin miyiz? Web 2.0’ın gerçekte ne anlama geldiğine bir giriş yapalım. Birkaç yıl önce, yaklaşık 10 yıl önce veya Orkut veya Facebook gibi sosyal ağ sitelerinin tanıtılmasından önce, web siteleri tamamen statik sayfalarla ilgiliydi diyebilirim. Eskiden web sitelerini oluşturan veya güncelleyen bir yönetici vardı ve hepsi bu. Ziyaretçilerin bu web sitelerinde etkileşime girmesi veya görüşlerini paylaşması mümkün değildi. Buna web 1.0 siteleri denir.

web 2.0 nedir

Ancak sosyal ağ sitelerinin keşfinden ve WordPress’in tanıtımından kısa bir süre sonra işler daha etkileşimli hale geldi. Artık insanlar sosyal ağ sitelerinde birbirleriyle etkileşime girebiliyor. İnsanlar görüşlerini ve bilgilerini blog yazarak paylaşabilir, YouTube kanallarını çalıştırabilir, vb. Buna web 2.0 denir. Aslında, günümüzde neredeyse hiç web 1.0 web sitesi görmeyeceksiniz ve biz tamamen web 2.0’a geçtik.

Özetle, web 1.0 ve web 2.0 siteleri arasındaki temel fark nedir? Web 1.0’da yönetici içeriği oluşturur ve kullanıcılar bunu tüketir. Web 2.0’da kullanıcılar içerik oluşturur ve kullanıcılar yalnızca bunu tüketir. Kulağa ilginç gelmiyor mu?

Web 2.0 sitelerinin örneklerinden bahsetmek gerekirse, bunlar arasında sosyal ağ siteleri, bloglar, video paylaşım platformları, Sosyal yer imi siteleri, topluluk web siteleri, forumlar vb. bulunur. Liste özel değildir. Facebook, Twitter , Quora , Medium , Tumblr gibi milyarlarca dolarlık web sitelerinden bazıları, web 2.0 platformlarından oluşturulmuştur.

Web 2.0 Siteleri Neden Önemlidir?

Öncelikle, web 2.0 sitelerinin herhangi bir normal web sitesine benzediğini açıkça söyleyeyim. Tek fark, web 2.0 sitelerinde bir alt alan adı altında kendi sayfanızı oluşturabilmenizdir. Böylece o web sitesinde bir alt alan adı altında kendi kimliğiniz olacak.

Tipik olarak web 2.0 siteleri yüksek düzeyde yetkilidir. Bunun anlamı, Etki Alanı Otoritesinin (DA) ve Sayfa Otoritesinin (PA) yüksek olmasıdır. DA ve PA’nın arama motoru sonuç sayfası sıralamasında büyük bir rol oynadığını hepimiz biliyoruz ve aynı zamanda blogunuzu büyütmenize de yardımcı oluyor. Google ayrıca yüksek DA ve PA’ya sahip web sitelerini de sever.

Genellikle web 2.0 sitelerinin çoğu kullanıcılar için ücretsizdir. Bunun anlamı, ücretsiz olarak sayfalar oluşturabileceğiniz ve üzerlerine blog yazıları yazabileceğinizdir.

Kendi kendine barındırılan bir siteniz varsa, barındırma ve alan için ödeme yapmanız gerekir. Web 2.0 sitelerinde her şey ücretsizdir. Ancak bazı premium özelliklerin kilidini açmak için seçebileceğiniz premium planları vardır.

Bu siteler üzerinde tam kontrole sahip olduğunuz için web 2.0 sitelerinden geri bağlantı almak da çok kolaydır. Başka birinin lehine bağımlı olmanız gereken diğer geri bağlantı alma yöntemlerinin aksine, web 2.0’dan geri bağlantılar çok kolaydır.

Web 2.0 Web Sitelerinden Gelen Geri Bağlantılar Gri Şapka SEO Tekniği Altında Mı Geliyor?

Evet öyle. Bunun nedeni, Google her zaman bu geri bağlantıların doğal olduğunu düşünmez. Google yanılmıyor diyebilirim. Örneğin, bir gecede binlerce web 2.0 geri bağlantısı oluşturabilirsiniz.

Çünkü o sayfaları siz oluşturuyorsunuz ve istediğiniz yere link ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak, bağlantı suyu gerçek değil. Ancak bu, web 2.0 sitelerinden alınan geri bağlantıların buna değmediği anlamına mı geliyor? Değeri yoksa bu makalenin anlamı ne?

Neyse ki, web 2.0 sitelerinden gelen geri bağlantılar 2020’de hala değer. Tüm web 2.0 sayfalarınıza ana bloglarınızmış gibi davranmanız gerekecek.

Google’ın web 2.0 sayfalarınızın doğal olduğunu hissetmesi için aktif olmanız, düzenli içerik yazmanız gerekir. Bunu takip ederseniz, web 2.0 sitelerinden geri bağlantı almakla ilgili bir sorun yoktur.

2021’De Web 2.0 Geri Bağlantıları Oluşturmak Için En İyi Uygulama?

Daha önce de söylediğim gibi, yasal olarak web 2.0 bağlantılarını nasıl oluşturacağınızı biliyorsanız, bunlar çabaya değer. Aslında, bu web 2.0 bağlantıları, alan adı otoritenizi hemen geliştirebilir.

Diğer taraftan, herhangi bir siyah şapka veya gri şapka tekniğini benimsemeye çalışırsanız, siteniz kesinlikle Google tarafından cezalandırılacaktır. 

Unutmayın, iyi bir geri bağlantı, 100 kötü geri bağlantıdan daha iyidir. 

Alan adı otoritenizi artıran geri bağlantıların sayısı değil, geri bağlantıların kalitesidir.

İşte web 2.0 sitelerinden geri bağlantılar oluşturmak için kişisel olarak takip ettiğim birkaç en iyi uygulama. Umarım, bu en iyi uygulamalar sizin için de yeterince iyidir.

 • Her zaman tanınmış web 2.0 sitelerini seçin. Her siteye atlamayın
 • Belirli bir niş üzerinde gerçekçi bloglar oluşturun
 • Web 2.0 sitelerini ana siteniz olarak kabul edin ve oluşturmaya başlayın.
 • Sadece geri bağlantılar için bir web 2.0 sayfası oluşturmayın
 • Düzenli kaliteli içerikler yazın ve tüm bu web 2.0 sitelerinde aktif olun
 • Sayfalara veya gönderilere bağlantı vermeye zorlamayın. Bağlam, belirtilen bir bağlantıya izin vermelidir
 • Genellikle ana blogunuzda oluşturduğunuz hakkımızda, bizimle iletişime geçin, şartlar, sorumluluk reddi vb. gibi tüm gerekli sayfaları oluşturun.
 • Backlink almak için ana site bağlantınızı koymaya cesaret etmeden önce web 2.0 sitelerine yeterince gönderi koyun
 • Hızlı geri bağlantı indeksleme için iyi miktarda trafik almaya çalışın
 • Farklı web 2.0 siteleri için farklı e-posta kimliği kullanın
 • Optimum sayfa içi optimizasyonu yapın
 • Multimedya içeriğini gömün.
 • Web 2.0 blog bağlantınızı sosyal medyada paylaşın

Bağlantı Oluşturma İçin En İyi 10 Web 2.0 Site Listesi

Bunlar, bir blog oluşturmak ve nihayetinde geri bağlantı almak için düşünebileceğiniz en iyi 10 web 2.0 sitesidir. Bu ilk 10 listesinin kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın. Bu, geri bağlantılar oluşturmak için takip ettiğim listedir. Aşağıdaki tablo, Temmuz 2020 itibariyle en iyi 10 web 2.0 sitesi listesinin DA & PA’sını göstermektedir.

1. Blogger.Com

Blogger.com en yaygın kullanılan ve en popüler web 2.0 blog platformudur. Blogcuların çoğu, yolculuklarına yalnızca blogger.com ile başlar. Platform ücretsizdir ve çok kolay bir şekilde geri bağlantılar oluşturursunuz. Ancak bu geri bağlantıların çok doğal göründüğünden emin olun. Aksi takdirde, bu platform Google’a ait olduğu için Google tarafından cezalandırılabilirsiniz. Blogger.com’un 100 alan adı yetkisi vardır

2. WordPress.Com

WordPress.com çok popüler bir ücretsiz blog platformudur. Kendi kendine barındırılan WordPress yazılımı ile wordpress.com arasında kafanız karışmasın. ikisi de olduğu gibi . WordPress.com, blogunuzu barındırabileceğiniz bir alt etki alanı oluşturmanıza olanak tanır. Temel plan ücretsiz olsa da, birkaç premium özellik istiyorsanız premium planı tercih edebilirsiniz. WordPress.com’un DA’sı Temmuz 2020 itibariyle 94’tür.

3. Wix.Com

Birkaç dakika içinde bir blog oluşturmak istiyorsanız, Wix bunu sizin için yapabilir. Wix, bu web 2.0 kategorisinde oldukça yeni. Ancak platform çok umut verici ve sadece birkaç adımda bir blog oluşturabilirsiniz. Seçebileceğiniz çok sayıda tema var ve arayüz çok sezgisel. 94 alan derecelendirmesiyle, ana web sitenize iyi bir bağlantı suyu bekleyebilirsiniz.

4. Weebly.Com

Weebly yaklaşık on yıldır bu kalabalığın içinde. Aslında ilk blogumu Weebly ile yaptım. Sizi cezbedecek en iyi şeylerden biri arayüz. Weebly’nin çok güzel bir kullanıcı arayüzü var. Weebly’de ücretsiz bir blog oluşturabilirsiniz, ancak e-Ticaret özellikleri eklemek istiyorsanız premium planlarını satın almanız gerekir. Şahsen, ücretsiz planlarını kullanıyorum ve bir blog için fazlasıyla yeterli.

5. Medium.Com

Medium’da ücretsiz bir blog oluşturabilir ve buradan kazanabilirsiniz. Medium, kazanabileceğiniz kendi reklam ağına sahiptir. Temel olarak Medium, makaleler için ödeme yapan çok büyük premium okuyuculara sahiptir ve bu kazançlardan bir komisyon kazanırsınız. Bu yüzden fark edilmek için yüksek kaliteli yazılar yazdığınızdan emin olun. Şu anda, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet ediyorsanız Medium’dan kazanabilirsiniz.

6. Reddit.Com

Geç Reddit, blog arenasında çok popüler oldu. Saf bir blog platformu olmasa da, gönderinize ana blogunuza yönlendirebileceğiniz muazzam miktarda trafik alabilirsiniz. Sadece şunu not etmek gerekirse, ilk blog kazancımı sadece Reddit üzerinden yaptım. Bu bir bağlı kuruluş satışıydı ve hala ondan kazanıyorum.

7. Quora.Com

Quora, soru-cevap forumu için bir numaralı platformdur. Quora’da makaleler yayınlayabileceğiniz alt alan tabanlı bir blog oluşturabilirsiniz. Çoğu blogcu yanlısı, ana bloglarına trafik çekmek için Quora’yı kullanır. Okuyucuların sorularını ne kadar çok yanıtlarsanız, fark edilme şansınız ve trafik alma şansınız o kadar artar.

8. Tumblr.Com

Tumblr ayrıca, ana blogunuzdan makaleler yazabileceğiniz veya bağlantılar gönderebileceğiniz Reddit’e az çok benzer. Makalelerinizin arama sonuçlarında bulunabilmesi için anahtar kelimeleri hashtag olarak eklemeyi unutmayın. Tumblr’ın büyük bir trafik tabanı var ve Tumblr aracılığıyla muazzam ziyaretçiler alacaksınız.

9. Google Siteleri

Adından da anlaşılacağı gibi, google siteleri Google’a aittir. Google sitesinde temel bir blog oluşturabilirsiniz. Ne yazık ki, sezgisel bir blog oluşturmak için çok sınırlı seçenekler var. Ancak Google’a ait olduğu için, faydalı blog yazıları yazarsanız iyi miktarda trafik bekleyebilirsiniz.

10. Webs.Com

Webs.com, Weebly ve Wix’e benzer. Webs.com, bir alt alan adı altında ücretsiz bir blog oluşturmanıza olanak tanır. Başlamak için ücretsiz bir blog yeterlidir, ancak daha fazla özellik istiyorsanız, Webs’in seçebileceğiniz bir premium planı vardır. Wix, Webs ve Weebly dışında Weebly.com en iyi özelliklere ve sezgisel arayüze sahiptir.

100 Web 2.0 Site Listesi 2020: Web 2.0 Başvuru Listesi

SıraWeb 2.0 Siteleri
1livejournal.com
2blog.yahoo.com
3myspace.com
4bizimstory.com
5webstarts.com
6wikidot.com
7webjam.com
8svbtle.com
9hubpages.com
10webspawner.com
11all4webs.com
12wikispaces.com
13yağlı.com
142itb.com
15beep.com
16fanvsfan.com
17webnode.com
18wayn.com
19spruz.com
20wallinside.com
21blogigo.com.tr
22cesurnet.com
23blurpalicious.com
24iseekblog.com
25zoho.com
26webeden.com.tr
27benim.opera.com
28goodreads.com
29storify.com
30xing.com
31safvolume.com
32travelpod.com
33seyahatblog.org
34bitcomet.com
35kendi kendine büyüme.com
36snappages.com
37blog.co.uk
38doomby.com
39ağızshut.com
40jux.com
41blogspace.fr
42blog.yahoo.com
43düşünceler.com
44squarespace.com
45issuu.com
46sfgate.com
47academia.edu
48arkadaş.com
49sitew.com
50günlükstrength.org
51blogsome.com
52blogspot.com
53çarpma.com
54ağızshut.com
55zootoo.com
56bigcontact.com
57iloveblog.com
58yuku.com
59yourtrainings.com
60bloggerteam.com
61cesurnet.com
62Shutterfly.com
63smore.com
64yola.com
65puzl.com
66fotki.com
67aeonity.com
68blogigo.com
69ay meyvesi.com
70günlükev.com
71Whydowork.com
72zimbio.com
73çorba.io
74bcz.com
75mind.com
76kalem.io
77singsnap.com
78apsense.com
79sosblogs.com
80dergi alanı.com
81ohlog.com
82storeboard.com
83postbit.com
84blogigo.com
85ucoz.com
86sitew.com
87ibotoolbox.com
88portföybox.net
89manifo.com
90all4webs.com
91zoints.com
92lightcms.com
93evernote.com
94webgarden.com
95kiwibox.com
96insanejournal.com
97ikigün.net
98roxer.com
99ewebsitemaker.com
100hpage.com

Sonuç: Web 2.0 Siteleri Listesi

Umarım bu kapsamlı web 2.0 siteleri listesi size yardımcı olur. Etiketimi en iyi şekilde denememe rağmen, herhangi bir web 2.0 sitesinden geri bağlantı kurmadan önce DA, PA ve spam puanlarını kontrol etmelisiniz. Nasıl yapılacağını biliyorsanız, kaliteli geri bağlantı almanın en kolay yollarından biridir.

Bu yazımda tekrar tekrar söylediğim gibi web 2.0 sitelerinden backlink oluştururken ekstra önlemler almalısınız. Siyah şapka ve gri şapka SEO tekniklerini takip ederseniz, siteniz kara listeye alınma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden ekstra dikkatli olmalısınız. Lütfen tüm bu web sitelerinden tek bir günde geri bağlantı oluşturmaya atlamayın. Odaklanmış ve üretken kalın ve doğal davranın.

Web 2.0, kullanıcıların web sitesine katkıda bulunurken başkalarıyla etkileşime girebilecekleri yeni web sitesi çerçevesi türüdür. Basit bir deyişle, kullanıcılar içerik oluşturur ve kullanıcılar yalnızca içeriği tüketir.

Evet öyle. Geri bağlantılar oluştururken iyi uygulamaları takip ederseniz, gerçekten buna değer

Sınır yoktur ancak geri bağlantı doğal olmalı ve içeriği tamamlamalıdır.

 

Evet tabi ki. Aslında, iyi bir web 2.0 sitesinden alınan bir geri bağlantı, diğer 20 geri bağlantı kadar iyi olabilir. Ancak etik uygulamaya uyduğunuzdan emin olun.

Bitmoji: Bitmoji saç stili, beden yapısı, kıyafetler ve buna gibi özellikleri değiştirerek kendi farazi karakterlerinizi oluşturabildiğiniz bir akil telefon uygulamasıdır.

Blogger: Blogger, değişik konularda insanların okuması için içerikler, makaleler, araştırma yazıları, internet siteleri, portfolyolar ve günlük oluşturmaya yarayan dijital içerik oluşturma aracıdır.

Canva: Canva pekçok değişik şablon ile amblem, afiş, sunu, broşür, poster gibi resim materyaller tasarlamanıza olanak tanıyan bedava bir internet 2.0 aracıdır.

ClassDojo: Classdojo öğretmenler, öğrenciler ve velilerin online platformda bir araya geldiği, içerisinde pozitif ve negatif ani geri bildirimlerin verilebildiği oyunlaştırma tabanlı bir farazi sınıf uygulamasıdır.

Coggle: Coggle, sürükle ve bırak yoluyla bedava bir şekilde kavram ve bellek haritaları oluşturmanıza yarayan bir araçtır.

Edmodo: Edmodo, öğretmenler ile öğrencilerin online ortamda bir araya geldikleri, gereç paylaşımı gerçekleştirdikleri, online alıştırmalar yapabildikleri bir farazi sınıf uygulamasıdır.

Edpuzzle: Edpuzzle, Youtube yahut gibi platformlardan videolarınıza açılmış uçlu, fazladan seçmeli sorular ilaveten etkileşimli videolar oluşturmanıza yarayan bir internet 2.0 aracıdır.

Google Formlar: Google Formlar, online ortamda anket ve açılmış uçlu, fazladan seçmeli, kısa yanıtlı sorulardan meydana gelen testler oluşturmanıza yardım eden bir internet 2.0 aracıdır.

Google Jamboard: Google Jamboard, internet ortamında etkileşimli bir ak tahta yaratarak, bu tahta ile uzaktan bağlanan şahıslarla işbirlikçi çalışmalar oluşturmaya olanak yayınlayan bir araçtır.

Kahoot: Kahoot sınıf içerisinde bilhassa ders sonlarında keyifli bir şekilde ferdi yahut grup durumunda takdir etkinlikleri yapabileceğiniz oyunlaştırma esaslı bir internet 2.0 aracıdır.

Kapwing: Kapwing resimler, videolar, sesler ilaveten basit bir şekilde video hazırlayabileceğiniz bir internet 2.0 aracıdır. Video oluşturma ve planlama ile ilgili etkinliklerinizi bu Kapwing aracını kullanarak yapabilirsiniz.

Mentimeter: Mentimeter yahut kısaca Menti bilhassa etkileşimli dersler meydana getirmek için son derece tüketimi kolay bir internet 2.0 aracıdır. Menti ile kısa sorular, sözcük bulutları, açılmış uçlu sorular hazırlayarak öğrencilerden görüş alabilirsiniz.

Nearpod: Nearpod değişik tür etkinlikleri içerisinde barındıran tam araçlardan birisidir. Nearpod ile etkileşimli sunumlar, değişik türde etkinlikleri içeren takdir çalışmaları hazırlayabilirsiniz. Nearpod bilhassa talebe aktivitelerini ayrıntılı bir şekilde raporlanması ile ön plana çıkan bir internet 2.0 aracıdır.

Padlet: Padlet, dijital panolar yaratarak işbirlikçi etkinlikler yapmaya yarayan bir internet 2.0 aracıdır. Padlet tüketimi epey basit ve derslerde de tesirli bir araçtır. Padlet’i ister takdir etkinliklerinde dilerseniz sunu uygulamak için kullanabilmeniz mümkün. Padlet ile öğrencilerinizin arasındaki haberleşme ve etkileşimi arttırabilirsiniz.

Phet: Phet, Matematik, Fizik, Kimya, Coğrafya gibi derslerde simülasyonlarla online ortamda gözlem yapmaya olanak tanıyan bir internet 2.0 aracıdır. Phet ile öğrenciler öğrendiklerini uygulayarak pratiğe dönüştürebilmektedir.

Powtoon: Powtoon, size sunmuş olduğu video hazırlama stüdyosu ile sizin keyifli animasyonlar tasarlayarak bunları video durumuna getirmenizi gerçekleştiren bir video oluşturma aracıdır. Powtoon ile animasyonlar, tanıtım videoları, bilgilendirici videolarla beraber sunumlar dahi oluşturabilirsiniz.

Screencastify: Screencastify, pc üstünde yaptığınız bir prosedürü kaydetmek için sarfedilen bir ekran kaydı alma aracadır. Screencastify tam manasıyla bir internet 2.0 aracı olmasa dahi bilhassa eğitimcilerin gereksinimi olan kolay ekran kaydını yapmaya yaramaktadır.

Socrative: Çevrim içi ortamdaki en büyük sorunların başında ölçme ve takdir gelmektedir. Çevrim içi pekçok vasıtayla bunu yapabilseniz de Socrative sizlere hem pratikliği üstelik raporlaması ile hoş imkanlar sunuyor.

Storyboardthat: Storyboardthat internet ortamında dijital hikayeler hazırlamanıza olanak tanıyan bir araçtır.

Thinglink: Thinglink seçmiş olduğunuz bir görseli üzerine soru, yazı, video bağlantıları gibi türlü etkileşimler eklemeye yarayan bir internet 2.0 aracıdır. Thinglink ile statik resimleri bu etkileşimlerle daha keyifli duruma getirebilirsiniz.

Tricider: Tricider, oluşturmuş olduğunuz bir münakaşa sorusuna iştirakçilerin kendi görüşlerini belirterek düşüncelerini söylem edebildiği bir internet 2.0 aracıdır. Tricider bilhassa eleştirel düşünme yeteneğini ilerleten bir araçtır. Tricider ile katılımcılar birbirleri arasında dahi etkileşime girerek destekleyici ve zıt görüşleri söylem edebilmektedir.

Voki: Ünlü bir karaktere kendi sesinizi yahut yazdıklarınızı seslendirmek kulağa nasıl geliyor? Hem de bunu rastgele bir dilde yapmasını mümkün kılabiliyorsunuz. Voki bunları yapabilmek için epey hoş bir aplikasyon.

Wordart: Wordart internet 2.0 aracı ile çok hoş sözcük bulutları ve wordartlar tasarlayarak bilgisayarınıza kaydedebilir ve sınıflarınıza asabilirsiniz.

Wordwall: Wordwall, içerisinde fazladan seçmeli, eşleştirme, doğru-yanlış, sürükle ve bırak gibi değişik türlerde etkileşimli testler oluşturmaya yarayan oyunlaştırma tabanlı bir online takdir aracıdır. Wordwall ile öğrencilerinizin keyif alacağı şekilde, onların süreçlerini geliştirecek etkileşimli alıştırmalar tasarlayabilirsiniz.

Web sözcüğünün karşılığı Türkçe de ağdır. İnternet üstünde bulunan (www , world wide internet) servislerden birisidir. Günümüzde internet 1.0 tarih olduğu internet 2.0’nin hakim olduğu devreye girmiş bulunmaktayız. Peki internet 1.0 nedir, internet 2.0 nedir, aralarındaki ayrım nedir? Web 1.0 çok gerilerde kaldı bugünkü teknolojisinde çok kullanılmamaktadır. Web 1.0’in mantığında yalnızca tanıtım ve bilgi temeldir. Bir şahıs yönünden yönetilen site diğer misafirler yönünden okur pozisyonunda oluyor. Sayfaya diğer müdahalede bulunamıyordu. Web 1.0 yalnızca ve yalnızca bilgi tüketiyordu. Üreten cemiyet içinde çok kullanılmamaya başlanan Web 1.0 ’nin konumunu Web 2.0 aldı. Bilgiyi tüketmenin ötesinde geliştirmeye geçmekti maksat.

Web 2.0 tools are free digital programs that can be used for creating and sharing student-generated projects and products. They are interactive, multi-purpose, easy-to-use digital platforms that encourage students to collaborate with each other or create and share individualized response products.

Web 3.0, anlam bilimi internet yani “yapay zeki internet” demektir. Web 3.0, içerik kontrolünün ademoğlu elinden çıkarak yazılımların kontrolüne geçtiği dünyadır diyebiliriz. Öyle ki birbiri ile konuşan veritabanları yardımıyla, bizim neyi sevip neyi sevmediğimizi anlayan ve buna göre içerik yapan bir internet dünyasıdır. Bu dünyanın içerisinde internet olan bütün cihazları dahi kapsayacağını düşünecek olursak, Web 3.0′ı bizi anlayan robotik teknolojilerin bütünü olarak düşünebiliriz.

Google Drive Google Dokümanlar Google Tablolar Google Slaytlar Google Keep Google Forms Mentimeter Kahoot Thinglink Powtoon Voki