Proportion

CDN Nedir, Ne İşe Yarar; Dilimizde sıklıkla “İçerik Dağıtım Ağı” olarak adlandırılan CDN fikri günümüzde sıklıkla kullanılmaktadır. CDN, İçerik Dağıtım Ağı anlamına gelir, temelde coğrafi olarak dağınık bir sunucu grubudur. Ekibin amacı, web içeriğinin mümkün olan hızda mevcut olduğundan emin olmaktır.

CDN Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet videolarındaki içeriği düşündüğünüzde, akla ilk olarak resim stil sayfaları ve HTML Javascript dosyaları gelir. CDN, tüm bu dosyaların kısa sürede kolayca yüklenmesini sağlamak için tasarlanmış bir teknolojidir ve her geçen gün artan sayıda kullanıcı tarafından kullanılmaktadır. Özellikle çok fazla trafiğe sahip sitelerde kaynakların sorunsuz transferini sağlayan hayati bir teknoloji olan İçerik Dağıtım Ağı; Netflix, Facebook, Instagram gibi dünya çapında bir ev ismi haline gelen website hizmetleri tarafından kullanılan bir uygulamadır.

Hızlı ve Kullanışlı Bir Web Sitesi İçin CDN Kullanımına Dikkat Edilmeli

CDN, özellikle çok fazla web sitesi trafiğine sahip siteler için çok büyük bir avantajdır, yalnızca birincil sunucu olarak işlev görmez, aynı zamanda birçok kişinin ihtiyaçlarını da karşılar. Web sitelerine gelen ziyaretçileri düzenleyen ve sürecin verimli çalışmasını sağlayan İçerik Dağıtım Ağı, hızlı ve güvenilir bir web sitesi sunar ve internet kullanıcılarının taleplerine cevap verir.

Amazon, Facebook ve ötesi gibi dünyanın önde gelen şirketlerinin web siteleri her zaman büyük miktarda trafiğe maruz kalır. Ancak internet kullanıcıları bu sitelerde keyifli vakit geçirmektedir. Hemen içerik yükleme imkanı nedeniyle zamanlarını kullanır. İşin sırrı CDN teknolojisinde yatıyor. Bu nedenle, web sitelerine trafik akışını kontrol etmek ve her kullanıcıyla anında bağlantı kurmak ve verimli bir etkileşimi garanti etmek için CDN kullanımına dikkat etmek çok önemlidir.

CDN Nedir?
CDN Nedir?

Herhangi bir sitenin kullanıcısı için sitedeki bilgilerin kısa sürede hızlı bir şekilde yüklenebilmesi çok önemlidir. Zor bir kullanıcı deneyimi yaşayan platformların hemen çıkma oranı da yüksektir. Kullanıcıların doğru sayfada kalabilmeleri için CDN kullanılarak kullanıcı deneyimi iyileştirilmelidir.

CDN Kullanımının Avantajlarından Yararlanın

Yüksek oranda kullanılan ve en üst düzeyde memnuniyet yaratan CDN, sitenizin üst düzeyde performans göstermesini sağlayan özellikleri sayesinde çeşitli avantajlar sunar. Content Delivery Network adıyla da bilinen bu teknolojinin başlıca faydaları şu şekilde özetlenebilir:

Her şeyden önce, web sitesinin yükleme hızını azaltarak kullanıcı deneyimini geliştirir.

  • Yükleme sürelerinin uzun olduğu bölgelerde, İnternet kullanıcılarının tarayıcılarını kapatma olasılığı daha yüksektir. Bu hemen çıkma oranlarını artırabilir. CDN kullanımıyla bu sorun çözülebilir ve hemen çıkma oranı önemli ölçüde azalır.
  • CDN kullanımı ne kadar önemliyse, yapılandırmanın kusursuz olması da bir o kadar önemlidir. Düzgün yapılandırıldığında, bir CDN sizi kötü niyetli saldırılara karşı da koruyabilir.
  • Birleştirme ve önbelleğe alma gibi yetenekleriyle öne çıkan CDN, web sitesinin barındırma maliyetinde azalma sağlar. Bu, bütçenin mümkün olduğu kadar düşük tutulabileceği anlamına gelir.
  • Bir CDN, güvenlik sertifikası türlerinde bir dizi kullanıldığında maksimum güvenlik sağlayabilir. Özellikle DDoS azaltılmış özelliği sayesinde memnuniyet sağlar.
  • CDN, paylaşım seçeneği ile de avantajlar sunmaktadır. Özellikle sitenin hızı ve performansı için faydalıdır. Donanım, aksaklıklar ve trafik sorunlarıyla ilgili sorunları ele alarak ideal müşteri deneyiminin oluşturulmasına yardımcı olur.
  • Sitenizin sorunsuz çalışmasını ve içerik dağıtım sürecini kolaylaştırmak istiyorsanız, bilgi yükleme hızını artıracak ve İnternet kullanıcılarının sitenizde daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak CDN’den yararlanabilirsiniz.

 

İlgili yazı

Yorum yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilir ve hizmetleri inceleyebilirsiniz.
👋 Merhaba, size yardımcı olmamı ister misiniz?