Proportion

Google Adsense nedir; Teknolojinin ilerlemesi ve günümüzde hemen hemen tüm görevlerin dijital alana kayması, işletmeler bu alanda kalıcı bir yer edinmeye çalışmaktadır. Bu noktada bir ihtiyaç olduğu için Google Adsense ön plana çıkıyor.

Google Adsense nedir?

Yani sitenizde düzenli olarak içerik oluşturursanız, aynı zamanda reklamları kullanarak daha fazla para kazanabilirsiniz. Web sitenizi doğru ve etkin bir şekilde kullandığınızdan emin olarak hem son derece keyifli bir deneyim yaşayacak hem de kazanç sağlamanın keyfini yaşayacaksınız.

Adsense
Adsense

Adsense nedir?

Eğer siz de internetten para kazanmayı tercih edenlerdenseniz ve internetten para kazanmak istiyorsanız öncelikle Adsense nedir sorusunun cevabını bulmanız ve nasıl çalıştığını öğrenmeniz gerekiyor. Web’de güvenli ve basit bir şekilde para kazanmak için Adsense’i kullanarak yayınladığınız her reklam üzerinden reklam oluşturabilir ve para kazanabilirsiniz.

Örneğin bir blogunuz, web siteniz varsa blog, YouTube veya YouTube kanalı gibi herhangi bir kişi veya işletme sahibi olduğunuz bu platformda reklam verebilir ve bu şekilde para kazanabilir.

Adsense Nasıl Çalışır?

Google Adsense ile web içeriğinizden gelir elde edebilir ve reklamların web sitenizin içeriği ve kullanıcıları ile eşleştirilmesi yoluyla olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte başlama anıdır;

 • Reklam alanınızı kullanılabilir hale getirebilirsiniz.
 • En kazançlı reklamların görüntülendiğinden emin olun.
 • Sonunda, reklamlardan kazandığınız ödemeyi alırsınız.
 • Bu bağlamda, kullandığınız hesabınız için bir reklam kodunuz olması ve ardından sizinle alakalı olan sayfaya bu kodu yapıştırmanız önemlidir.

Adsense’e Nasıl Kayıt Olursunuz?

 • AdSense’e kaydolduğunuzda, önce aşağıdaki adımları tamamlarsınız:
 • Kişisel Google hesabınıza giriş yapın.
 • Şirketinize özel içerikler oluşturun.

Bu iki adımı takiben;

 • https://www.google.com/adsense/start/ adresinde oturum açın,
 • Adres üzerindeki “Başlat” düğmesini tıklayın,
 • Sizden istenen bilgileri girin ve ardından istenen bilgileri girin ve ardından
 • URL’yi tıklayın. URL bölümünün altında kullanmakta olduğunuz site
 • Ve son olarak, sonunda “E-Posta”. Eğer “Adsense ile ilgili faydalı bilgileri adresinize gelsin” bölümündeki “E-posta”ya cevap veriyorsanız “Evet” sorusuna “Evet” seçeneğini işaretlemelisiniz.
 • Bu nedenle, Google hesabına kaydolmak çok önemlidir. Google hesabınızı açtıktan sonra ülkenizin ayrıntılarını girin ve ardından “Hesap Oluştur” u tıklayın.

Adsense Uygunluk Kriterleri

İçeriğiniz için reklam alabilmeniz için içeriğin Adsense’e uygun olması gerekmektedir. Bunun olmaması durumunda, reklam almaya uygun olmayacaksınız. Aşağıdaki kriterler geçerlidir.

Sitenizdeki İçerik Orijinal mi?

İçeriğinizin %100 benzersiz olması çok önemlidir. İnternette orijinalliği sağlamak için kullanabileceğiniz birçok program var.

Siteniz Adsense Politikalarına Uygun mu?

İçeriğiniz Adsense kurallarına uygun olmalıdır. Bu nedenle içeriğinizin bu öneme sahip olup olmadığını belirlemek önemlidir. Bu noktada https://support.google.com/adsense/answer/48182 adresinden kontrolleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Site Trafiği ve Orijinal İçerik Sayımı

Adsense ağından tam olarak yararlanabilmek için sitenize gelen trafik miktarının ve orijinal içerik miktarının belirli bir miktarın üzerinde olması gerekmektedir. Bunun için gerekli değişiklikleri yaparak Adsense uygulamasından faydalanabilirsiniz.

Adsense Nasıl Kurulur?

Koşulları yerine getirdiyseniz ve Adsense’e kaydolduysanız, hesabınızı etkinleştirmeniz gerekir. Aktivasyon için aşağıdaki adımları sırasıyla takip etmeniz gerekmektedir.

Web Sitenizi AdSense’e Bağlama

İlk adım, Adsense hesabınızdan aldığınız Adsense kodunu web sitenizdeki etiketlere eklemektir. Bu şekilde web sitenizi Adsense’e bağlayabilirsiniz.

Ödeme Bilgilerini Eksiksiz Doldurma

Adsense’den kazandığınız tutarın hesabınıza sorunsuz bir şekilde yatırılabilmesi için aşağıdaki formu eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

 • Tam adınız,
 • banka hesap bilgileriniz ,
 • Telefon numaranız ,

AdSense Reklam Türleri

Adsense Reklam türleri 2000 yılından beri kullanılmakta olan ve yoğun ilgi gören bu reklamlar çok çeşitlidir. Farklı beklenti, ihtiyaç ve gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanan reklam türleri, e-ticaret sektörünün pazarlama kolunun ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden Adsense reklam çeşitleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak avantajlıdır.

Görüntülü Reklamlar

Web sitelerinde gezinirken reklamların ekranlarda görünmesini sağlayan bir görüntülü reklam biçimi. Bu, reklam markalarının daha iyi tanınmasını sağlar.

Feed İçi Reklamlar

Feed içi reklamlar, özellikle makaleler ve ürünler arasında dağıtılan reklamlardır. Özellikle “Google size bir stil önersin” seçeneğini sunan Adsense reklam türü oldukça ilgi görmektedir.

Yazı İçi Reklamlar

Yazılarınızda bulunan Adsense yazı içi reklamlarından faydalanmak için daha önce yazmış olduğunuz ilan kodunu yazınızın metnine yapıştırmanız gerekmektedir. Bu reklamlar kısa açıklamalar olabileceği gibi görsel olarak da gösterilebilir.

Arama Motoru Reklamları

En çok tercih edilen ve yaygın olarak kullanılan Adsense reklam türleri arama motoru reklamları ‘dır. Motorun sonuç sayfalarındaki ve bu sayfadaki sekmelerdeki reklamlar üstte veya altta veya üstte yer alır.

Link Ads

Adsense reklamlarında köprüler de çok popülerdir. Facebook ve Youtube gibi bir dizi blog, web sitesi ve platformdaki bağlantılar, geniş bir kitleye ulaşmak için oldukça etkili yöntemlerdir.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır?

Adsense reklamlarını tanıtmayı düşünüyorsanız, reklamları doğru yerlere yerleştirmeye dikkat etmelisiniz. Reklamların yerleşimi, reklam tarafından oluşturulan tıklama sayısını doğrudan etkilediğinden. Adsense reklamlarını sayfanızda doğru yere koyarak kısa sürede geniş bir kitleye ulaşarak başarıya ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Bu yöntem için reklamdaki renk kadar tasarım ve tema gibi unsurlar da çok önemlidir. Ayrıca, reklamınızı yerleştireceğiniz web sitesinin görünümü de çok dikkat gerektirir.

Google AdSense Kullanmanın Avantajları

Genel olarak, Google Adsense kullanımının sayısız avantajı vardır. Bu tür reklamları ürün veya hizmetlerinizin tanıtımını yapmak ve reklamlarınızı kısa sürede geniş kitlelere dağıtmak için kullanmak da mümkündür. Bu size şu faydaları sağlar:

 • Adsense üzerinden Google ile çalışmanın birçok faydası vardır. Reklamlarınız hedef kitlenize gösterilecektir. Bu da reklamlara tıklayan kişi sayısının artması demektir.
 • Kullanıcıların internet üzerinden para kazanmalarını sağlayan bir uygulamadır. Bu size kazancınızı artırma imkanı verir.
 • Reklamlar otomatik olarak görüntülendiğinden verimli ve etkili bir reklam yöntemidir.
 • Uygulaması basit olduğundan sizi yormaz ve çok zaman gerektirmez.
 • Uygulama, mobil cihazları destekler. Bu sayede mobil cihazlarda internette gezinen kişilerle bağlantı kurmak mümkündür.

Adsense Pin Onayı Nedir?

Adsense pin fikrine sıklıkla maruz kalıyoruz. Adsense reklamlarından para kazanmak istiyorsanız, son adım Adsense pini almak için başvurmaktır. Yüksek meblağların ödendiği bu alanda güvenli kullanım için Google, müşterilerinden pin doğrulaması talep etmektedir. Hesabınızı doğruladıktan sonra “Pin İste” sekmesine gidin, Google size bir yetkilendirme kodu sağlayacaktır. Bu kod ile Adsense uygulamasının sağladığı avantajlardan yararlanabileceksiniz.

Adsense Yasağı Nedir?

Adsense reklamlarından yararlanabilmeniz için daha önce de belirttiğimiz gibi sitenizin Adsense politikaları bağlamında tanımlanan standartlara uyması gerekmektedir. Aksi takdirde, Google reklam almanızı yasaklar. Bu, Adsense yasağı terimiyle de bilinir. Reklam almanızı engelleyebilecek başlıca nedenler şunlardır:

 • Aynı web sayfasında çok benzer reklamlar kullanmak.
 • Daha fazla reklam göstermek için sitenizin içeriğiyle ilgili olmayan anahtar kelimeler kullanın.

Yukarıdaki hususları dikkate alır ve sitenizin Adsense politikalarına uygun olmasını sağlarsanız, zahmetsizce reklam alır ve kısa sürede internetten para kazanmanın keyfini yaşarsınız. Bu alanda uzmansanız, Adsense reklamlarının sunduğu avantajlardan en üst düzeyde yararlanabileceksiniz.

 

İlgili yazı

Yorum yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilir ve hizmetleri inceleyebilirsiniz.
👋 Merhaba, size yardımcı olmamı ister misiniz?