Kopya ve Çalıntı İçerikler Nasıl Şikayet Edilir?

Kopya ve Çalıntı İçerikler Nasıl Şikayet Edilir? Google Kopya içerik nasıl şikayet edilir? bunun ile alakalı size bilgi bölüşmek istiyorum. Bir makale bir yazı yazıyorsunuz gözünüzün nuru alın teri harcayarak yazdığınız hususları bir bakmışınız biri kopya yapıştır yaparak derhal çalmış ve sizin yazılarınızın üzerinden para kazanmaya başlamış bu hiçte yabana atılacak bir vaziyet değildir.

Bunu ünlülerin hazırlamış olduğu müzik, söz, beste… vb. için telif hakları olarak da düşünebilirsiniz. bunun için bunun üstünde azıcık durmak gerektiğine inanıyorum. İlk evvela Kopya içerik nasıl teşhis edilir bununla alakalı bir ön bilgi vermek istiyorum.

Kopya ( Spam ) İçerik Nasıl Tespit Edilir?

Kopya İçerik; Sahip olduğu internet adreslerine içerik girme konusu ile ilgili yeterli zamanı bulamayan, yetişemeyen şahıslar çoğunlukla yazı temini türlü platformlar üzerinden yapmaktadır.

Editör ve makale yazarlarına verilen siparişlerini direkt olarak internet adreslerine giren pek çok şahıs, vakit içinde sitelerinin Google aramalarında gerilere doğru düştüğünü görürler. Bu durumun unsurunu sonradan kopya içerik sebebi ile olduğunu görmeleri ile birlikte bu mevzu üzerinden alınması gereken önlemlerin ne olduğunu incelemeye başlarlar.

Kopya İçerik Şikayet
Kopya İçerik Şikayet

Bu yazımız içinde sizlere satın aldığınız yahut kendi yazdığınız içerikleri denetim edebilmeniz namına birtakım servis teklifinde bulunmaya çalışacağınız. Bu gibi durumların yaygınlaşmasından ötürü tasarlanan yazılımlar, içeriğin orijinal yahut kopya olup olmadığını ani olarak işaret ediyor. Hatta kopya olarak alınan bölümünü hangi internet sitesinden alındığını, eklenen yazısı ile dahi görebilirsiniz.

Yinelenen içerik nedir? Yinelenen içerik, internet üstünde çok sayıda konumda bulunan ve ‘kopya içerik’ de denilen içeriklere verilen isimdir.

Yinelenen içerikler ya tamamıyla her yönden birbirleriyle eşleşir yahut büyük ölçüde paralellik gösterir. Bu içeriklere çok sayıda URL üzerinden yahut tıpkı URL içindeki değişik sayfalardan ulaşılabilir ve bu vaziyet umumi münasebetiyle SEO ile ilgili olumsuzluklara yol açar. Arama motorları üstünde içeriğe yönelik rastgele bir arama yapıldığında çıkan sonuçlarda yinelenen içerik de görülebilir.

Yinelenen içerikler yalnızca metin olarak oluşturulmayabilir. Görsel, video, sunu, evrak olarak dahi oluşturulabilir. Bu vaziyet gözden kaçan bir teknik yanılgı olabilmekle beraber vakit vakit içeriklerin diğer site sahiplerince siteye daha çok trafik çekmek hedefiyle ve pek çok içerik yayınlamak hedefiyle çalınması neticesinde dahi meydana menfaat. Bu kullanıcı tecrübesini negatif büyüleyici bir şey olmakla beraber arama motorlarında sıralamayı dahi etkiler ve hem sizin internet sitenizin üstelik karşı tarafın internet sitesi için SEO bakımından olumsuzluk arz eder.

Grammarly

Site umumi olarak dilbilgisi denetimi hedefiyle kullanılsa dahi içerik denetimi de yapılabiliyor. Site içinde ayrıntılı tarama yapabilmek için belli bir ücret ödenmesi gerekse de para ödemeden kullanabileceğiniz kısımlar dahi mevcut.

Kopya Kontrol

En bilindik ve en iyi neticeleri veren site olan Kopya Kontrol, maalesef para ödemeden günlük yalnızca bir metin kontrolüne olanak tanıyor. Ücretli versiyonunu kullandığınızda şayet günlük belli bir sözcük miktarını aşmadan kontroller yapabilmeniz mümkün.

Small SEO Tools

Kullanımı bedava olan ve denetim hedefiyle en çok sarfedilen sitelerden biri olan Small SEO Tools ile kolayca içerik denetimi yapılabilmesinin beraberinde dilbilgisi denetimi de yapılabilmekte ve bununla beraber site sözcük sayacı, imla denetleyicisi gibi extra hizmetler de sunmakta.

SEO Tool Station

Yine en bilindik bedava denetim araçlarından biri olan SEO Tool Station’u kullanarak bütün arama motorlarındaki neticeleri kısa sürede tarayabilir ve içeriğinizin benzerinin olup olmadığını kolayca teşhis edebilirsiniz.

Siteliner

Eğer sitenizde bulunan bütün güncellenen yani kopya, benzeri ve ortak içerikleri tespit etmek istiyorsanız bu vasıta tam size göre. 250 sayfaya kadar bedava tarama gerçekleştirip hangi sayfada ne kadar kopya içerik var teşhis edebilirsiniz.

Spam içerik bildirme
Spam içerik bildirme

Google’a Hak İhlali Bildirimi (Şikayeti)

Kopya içeriği Google’a nasıl bildirebilirim? Google’a kopya içerik ile ilgili nasıl bilgi verilir yahut şikayet müracaatı yapılır? İçeriği Google’dan Kaldırma aracını kullanarak Google’a ganimet (kopya / intihal) içeriği brifing sürecini başlatabilirsiniz. Google’a kanuni bir şikayet göndermek için alttaki rehberde bulunan adımları izleyin.

Rehberde geçerli yasalar uyarınca Google’ın hizmetlerinden kaldırılması gerekliliğini düşündüğünüz içeriği beyan sürecinde yol gösterici veriler bulacaksınız. Belirlediğiniz kopya içeriğin (telif hakkı ihlali) Google arama sonuçlarından kaldırılması için İçeriği Google’dan Kaldırma servisinde yapılması gereken ve ayrıntılarını aşağıda göreceğimiz prosedür adımları sırayla şunlardır:

  • Talebinizin hangi Google ürünleriyle alakalı olduğunu seçin.
  • Hangi hususta yardım talebinde bulunacağınızı seçin.
  • Telif hakkını bozma eden içerik bulduğunuzu belirtin.
  • Telif hakkı sahibi yahut hak sahibi namına hareket etmeye yetki sahibi olduğunuzu belirtin.
  • Telif hakkını bozma ettiği argüman edilen söz hususu çalışma cinsini seçin.
  • Telif Hakkı Kaldırma formunda şikayet sahibinin haberleşme verileri doldurun.
  • İletişim bilgilerinizi ve telif hakkı çalındığını argüman ettiğiniz size ilişkin orjinal içerikle alakalı açıklamaları girin.
  • Yenin beyanının onaylayın ve şikayet formunu iletin.