Lazy Load

Lazy Load Nedir? Ne İşe Yarar? WordPress Lazy Load, İnternet sitelerinin sık sık kullanıldığı, girilen internet sitelerinin hızının ve performansının epey önemsendiği bu dönemde lazy load tüketimi mecburi olmaya başladı. Lazy Load umumi bakımından internet sitenizin performansını arttıracak, ödeyeceğiniz data ücretini düşürecek ve internet sitenizi daha kullanıcı arkadaşı bir duruma getirecek bir sistemdir.

Lazy Load Nedir?

Tembel yükleme biçiminde de geçen Lazy Load, rastgele bir sitede bulunan resim içeriklerin tıpkı anda olmadan yüklenmesidir. Performansı çoğaltmak ve sistem için sarfedilen kaynakların yükünü kısmak için sarfedilen bu sistemde yazı içeriği yüklendikten sonra alakalı görseller yüklenir. WordPress ve Wix gibi internet sitesi açmanıza yardım eden pekçok platformda, kullanıcı arkadaşı olması gerekçesiyle lazy load ile karşılaşabilirsiniz.

Lazy Load Nedir?
Lazy Load Nedir?

Lazy Load Ne İşe Yarar?

Kullanıcı tecrübesini her daim ön planda tutan internet sitesi sahiplerinin kullanması gereken Lazy Load, site içi SEO’ya dahi katkı sağladığından sitenin trafiği de artacaktır. İnternet sitenize kuracağınız Lazy Load ile kullanıcıların o anda görmek istemediği resim içeriklerin yüklenmesini erteleyerek sitenizin çok daha hızlı açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde sitede extra yük olmayacağından internet siteniz daha hızlı açılacak ve kullanıcılar istedikleri içeriğe daha hızlı ulaşacaktır.

Lazy Load Faydaları Nelerdir?

Birçok internet sitesinde SEO ahenkli olması yardımıyla sık sık sarfedilen lazy load faydaları tarafından de en mühim bir sistemdir.

Lazy Load düzeneğinin faydaları :

  • Lazy Load’un kullanıldığı hallerde internet sitesinin sayfa ağırlığı azalacağından daha kısa bir başlangıç yükleme zamanı ile karşılaşmak mümkündür.
  • Lazy Load yapısı yeterince yalnızca kullanıcıların istediği içerikleri yüklemeye programlıdır. Bu özelliği yardımıyla adetçe çok ürüne sahip olan elektronik ticaret sitelerindeki bant genişliği kullanımı azaltılacaktır.
  • Performans ve sürat hususu ile ilgili en çok tercih edilen sistem olan Lazy Load, kullanıcı dostudur.
  • Lazy Load, kullanırken birtakım resim içeriklerin JavaScript gibi kod sistemleri ile oluşturulması gerektiğinden server ve istemci kaynaklarını dahi korur.
  • Sayfa hızına ve kullanıcı deneyiminin pozitif olmasına ehemmiyet veren internet sitesi sahiplerinin Lazy Load’un bu özelliklerini aşikar bulundurması gerekir.

Lazy Load Nasıl Kullanılır?

Bir internet sitesindeki resim içeriğin Lazy Load ile geç bir şekilde yüklenmesi iki yöntemle kurulabilir. Bu yöntemlerden ilki HTML işaretleme diline eklenen etiketi ile sayfanın konusuna direkt olarak resim ilaveten yapılır. Lazy Load kullanmanın ikinci yolu şayet CSS işaretleme diline yazılan background-image etiketidir.

WordPress Lazy Load Nasıl Yapılır?

Kullanmakta olduğunuz internet sitesinin altyapısı WordPress’e dayanıyorsa HTML yahut CSS dili ile yazılan kodlarla uğraşmanıza lüzum olmayacaktır. WordPress’te bulunan Litespeed tipinde bir cache eklentisi sizi bu dertten kurtaracaktır.

Cache eklentilerinde eklenti özelliklerinde bulunan Lazy Loading sekmesini bulup bu özelliği etkinleştirdikten sonra internet sayfanızda Lazy Load aktif olacaktır. WordPress’te bulunan ve en çok sarfedilen eklentilerden biri olan Jetpack eklentisi de eklenti ayarlarından Lazy Load’u aktive edebileceğiniz fonksiyonel bir eklentidir.

Söz hususu wordpress lazy load eklentileri olduğunda önünüze pekçok opsiyon çıkacaktır. Bu seçeneklerden en iyilerinin Lazy Load, Bj Lazy Load, jQuery Image Lazy Load WP ve Rocket Lazy Load ve Unveil Lazy Load olduğunu söylemekte yarar var.

Lazy Load WordPress
Lazy Load WordPress

Lazy Load Hangi Tür Sitelerde Kullanılır?

Sayfa açılma hızının kritik ehemmiyet taşıdığı sitelerde sarfedilen Lazy Load, çoğunlukla binlerce ürüne sahip olan büyük e-ticaret sitelerinde kullanılıyor. Küçük e-ticaret sitelerinde, haber sitelerinde, hizmet sitelerinde ve şahsi bloglarda Lazy Load sistemi ile karşılaşmak elbet mümkündür.

Lazy Load Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazy Load bir internet sitesindeki görsellerin daha geç yüklenmesini gerçekleştiren bir buyruk sistemi olmasından geç yüklenmesini seçeceğiniz resim içeriklerin kullanıcıların dikkatini çekmeyen içerikler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu resim içerikler sidebar alanında bulunan görseller, sayfanın alt alanında bulunan sosyal medya ikonları ve sayfanın logosu olabilir.

İnternet sitenizde bulunan her resim içeriği JavaScript yahut bir WordPress eklentisi kullanarak Lazy Load ile yüklenmeye programlamak epey çekici görünse de bunu yapmamalısınız. Sayfada bulunan kritik görseller ve katlama alanında duran resim içerikler Lazy Loading ile yüklenmemelidir. Bu sayfanızın açılma süratini arttıracak olsa dahi kullanıcı tecrübesini ve sayfanızın estetiğini negatif yönde etkileyecektir.