Proportion

Sayfa Dışı SEO İçin En İyi Teknikler

Arama motoru optimizasyonu (SEO), birçok tekniğin bir kombinasyonunu gerektirir. Harika içeriğe sahip olmak, meta açıklama etiketleri ve başlık etiketleri, organize web sitesi mimarisi ve dahili bağlantı, arama motoru optimizasyonunun kritik unsurlarıdır. Ek olarak, büyük şirketlerin sağlam bir sayfa dışı SEO stratejisine ihtiyacı vardır. Bunun nedeni, Google’ın içeriğinizi sürekli olarak milyonlarca başka siteyle karşılaştırmasıdır. Bu bir popülerlik yarışması gibidir. Google, diğer insanların markanız hakkında ne düşündüğünü ve diğer insanların bu konuda ne söylediğini bilmek ister.

Do-Follow ve No-Follow Backlink’ler

Do-follow Backlink ve No-follow backlink teknikleri, web sitenize birçok yönden fayda sağlar. Daha fazla trafik kazanmanın yanı sıra sitenizin SEO sıralamasını da yükseltirler. Tanınmış web sitelerinden link aldığınızda web siteniz SERP’lerde yükselecektir. Ancak, herhangi bir bağlantı türünü seçmeden önce dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.

Her şeyden önce, do-follow bağlantıları, nofollow bağlantılarından daha iyidir. Diğer sitenin, web sitenizin ilk önce taramasını istediğiniz kısımlarını taramasına izin verirler. Ancak, rakibinizin sitesine bağlanma konusunda rahat değilseniz, geri bağlantı oluşturmanın başka yollarını aramalısınız. En yaygın ve en etkili yöntem, sitenizde kaliteli içerik oluşturmaktır.

Bir do-follow backlink, arama motorlarına, kaynak web sitesinin kullanıcılara web sitenizi önerdiğini bildirir. Takip edilmeyen bir bağlantı ise arama motoruna kaynak web sitesinin web sitenizi önermediğini söyler. Kısacası, do-follow bağlantıları, hedef siteye “bağlantı suyunu” ileterek web sitenizin otoritesini artırır.

Ancak, takip edilmeyen bağlantıların bazı dezavantajları vardır. Daha fazla do-follow bağlantısı almanın en iyi yolu, sayfa sıralaması yüksek, köklü sitelerden bağlantılar almaktır. Sitenizin içeriğinin arama motorları için değerini artırmanın yanı sıra, yönlendirme trafiği miktarını da artırabilirler. Ek olarak, güçlü bir doğal bağlantı profili, sitenizin daha rekabetçi anahtar kelimeler için sıralamasına yardımcı olabilir.

sayfa dışı seo, seo, sayfa dışı seo nedir, sayfa dışı seo nasıl yapılır, sayfa dışı seo yapmanın önemi, sayfa dışı seo kriterleri, sayfa dışı seo için önemli olanlar
Sayfa Dışı SEO İçin En İyi Teknikler

Gazeteciler ve diğer kaynaklar gibi bazı web siteleri sitenizi önermez. Bu durumlarda, takip edilmeyen bağlantı Google’a bunun kendi kendine hizmet ettiğini ve bir öneri olmadığını söyler. Size güvenilmeyen bir sayfaya link vermek faydalı olmaz.

Forumlar, sitenizi tanıtmanın bir başka popüler yoludur. En popüler merkezlerden bazıları Quora, Reddit, Yahoo Answers ve eHow’dur. Bunların hepsi, diğer kullanıcılarla ağ kurmak ve web sitenizin görünürlüğünü artırmak için harika yerlerdir.

Bir geri bağlantı denetleyicisi kullanmak, web sitelerinden gelen bağlantıların kalitesini belirlemenin harika bir yoludur. Bir sitenin bağlanmaya değer olup olmadığını belirlemek için Free Backlink Checker gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz.

Basın Bülteni Gönderimleri

En etkili Off-Page SEO tekniklerinden biri, forum gönderilerinin kullanılmasıdır. Forum gönderimleri, işletmenizin ve web sitenizin hedef kitleniz tarafından fark edilmesini sağlamanın kolay bir yoludur. Ayrıca geri bağlantılar oluşturmak için harika bir yoldur. Forum gönderimleri, sosyal medya varlığını oluşturmak ve web sitenize gelen trafiği artırmak için de yararlıdır. Profil bilgilerinizi eksiksiz doldurduğunuzdan ve imzanıza web sitenizin bağlantısını eklediğinizden emin olun. Mümkün olduğunda “Do-follow” forumlarını da kullanmalısınız.

Basın bülteni gönderimleri, görünürlüğünüzü artırmak için başka bir iyi tekniktir. Bir basın bülteni yayınlamak yalnızca web sitenizin daha fazla görünür olmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda size diğer saygın web sitelerinden tek yönlü bağlantılar oluşturma fırsatı da verir. Bu bağlantılar SEO açısından son derece değerlidir. Web sitenizin SEO çabalarında basın bülteni içerik pazarlamasını yönetmek, birkaç kolay adımı izlemeyi içerir. Bir basın bülteni web sitesinde bir hesap oluşturun, bir başlık ve özet sağlayın ve anahtar kelimeler ekleyin. Profilinizi tamamladıktan sonra, basın bülteninizi uygun web sitelerine gönderin ve onay vermelerini bekleyin.

Basın bülteni gönderimleri, geri bağlantı oluşturmanın en hızlı ve en kolay yollarından biridir. Anahtar kelimeyle optimize edilmiş basın bültenlerini kullanarak, yüksek kaliteli trafik ve satışlar çekebilirsiniz. Ayrıca, PR içeriği çevrimiçi itibarınızı artırır ve ziyaretçileriniz arasında güven oluşturur. Doğru yapıldığında, basın bültenleri sayfa dışı SEO için en etkili tekniklerden biridir.

Başka bir sayfa dışı SEO tekniği, dizin gönderimleridir. Dizin gönderimleri de web sitenize trafik getirebilir. Ancak, yüksek kaliteli dizinleri seçmeye dikkat edin – bunların hepsi web siteniz için faydalı değildir. Doğru dizin gönderme sitelerini kullanmak, kaliteli geri bağlantılar almanızı sağlayacaktır.

Sayfa dışı SEO, genel çevrimiçi pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Bu teknikler görünürlüğünüzü ve güvenilirliğinizi artırır ve hatta güçlü bir marka oluşturmanıza yardımcı olabilir. Aslında, Google’ın algoritmasının %50’den fazlası site dışı sinyallere bağlıdır ve güçlü bir sayfa dışı SEO stratejisine sahip olmak, başarılı bir pazarlama stratejisinin önemli bir bileşenidir.

Soru-Cevap Siteleri

En iyi sayfa dışı SEO tekniklerinden biri, Soru-Cevap ve topluluk sitelerinden yararlanmaktır. Bu siteler, milyonlarca insanın sorularına yanıt bulmak için başvurduğu eyleme geçirilebilir bilgiler sağlar. Katılarak ve katkıda bulunarak markanızın bu sitelerdeki varlığını artırabilirsiniz. Katkıda bulunurken, işletme adınızı ve uzmanlığınızı belirttiğinizden emin olun. Organik trafik çekmek için cevaplarınıza ilgili kaynaklara bağlantılar da ekleyebilirsiniz.

Sayfa dışı SEO teknikleri, diğer sitelerle stratejik ortaklıklar kurmaya dayanmalıdır. Google, markanızın değerini rakiplerinize karşı sürekli olarak tarttığı için başkalarıyla ilişki kurmak önemlidir. Sadece misafir ilanı veya işbirliği değil, başkalarıyla uzun vadeli bir ilişki geliştirmek önemlidir.

Soru-Cevap siteleri de markanızın imajını güçlendirmenin harika bir yoludur. Alakalı ve şeffaf Soru-Cevap sitelerine katkıda bulunarak, büyük arama motorlarında sıralamanızı yükseltebilirsiniz. Ve insanların %89’u çevrimiçi yorumları okuduğundan, markanızın fark edilmesini sağlayabilirsiniz.

En güçlü teknik, yetkili web sitelerinden bağlantı almaktır. Yüksek otorite sitelerinden gelen bağlantılar, SERP’lerde en üst sıralarda yer alma şansınızı artırır. Ancak, web sitenizi tanıtmak için kullanabileceğiniz birçok başka teknik vardır. Bunlar, bağlantı kurma, blog oluşturma, sosyal medya ve topluluk katılımını içerir.

İşletmenizi işletme dizinlerine eklemek, web sitenizin bağlantı yetkisini ve marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur. Ancak işletme ayrıntılarınızın tüm platformlarda doğru ve tutarlı olduğundan emin olun. Ek olarak, bu platformların çoğu, web sitenizin SEO değerini artırmak için birden fazla bağlantı yerleştirmenize olanak tanır.

Yerel SEO

Yerel işletmeler için en etkili sayfa dışı SEO tekniklerinden biri içerik pazarlamasıdır. Bu strateji, trafiği artırmak ve markanızı güvenilir bir yerel kaynak olarak oluşturmak için yerel dizinlerden yararlanarak içerik oluşturmayı sosyal medya pazarlamasıyla birleştirir. İçerik pazarlaması, işletmenizin konumu ve sektörüyle ilgili makaleler oluşturmayı ve paylaşmayı içerir. Müşterilerinizle alakalı içerik ekleyerek daha fazla yerel müşteri çekebilir ve işletmenizin çevrimiçi ortamda öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

İçerik pazarlamasına ek olarak, yerel arama optimizasyonu, anahtar kelime araştırmasını da içerir. Alakalı terimleri bulmak için Google otomatik tamamlama özelliğini kullanmak da dahil olmak üzere yerel anahtar kelimeleri araştırmak ve seçmek için çeşitli yollar vardır. Anahtar kelimeleri keşfetmenin başka bir yolu, anahtar kelime zorluğunu ve hacmini kontrol etmek için Ahrefs adlı bir araç kullanmaktır. Düşük zorluk derecesine sahip anahtar kelimelere öncelik vermelisiniz.

Başka bir Yerel SEO tekniği, yerel alıntılar oluşturmaktır. Bunlar, sosyal medya ve blog gönderileri gibi yapılandırılmış ve yapılandırılmamış biçimler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde işinize yönelik referanslardır. Tutarsız içerik arama motoru sıralamalarınızı ve markanızın otoritesini engelleyebileceğinden, ilgili tüm konumlarda aynı bilgileri kullandığınızdan emin olun.

Sosyal medya, yerel müşterilerle bağlantı kurmanın mükemmel bir yoludur. İşletmenizi sosyal medyada tanıtarak trafiği ve dönüşümleri artırabilirsiniz. Sosyal sinyaller Google tarafından yakından izlenir ve sıralamada önemli bir faktördür. Sosyal medyadaki varlığınızı artırmak, işletmeniz için yetki ve güveni de artırır. Son olarak, sosyal medya pazarlaması, web sitenize yerel trafik çekerek çevrimiçi varlığınızı geliştirir.

İçerik pazarlamasının yanı sıra, sayfa dışı SEO için Yerel SEO teknikleri, sayfaları yerel arama için optimize etmeyi içerir. Yerel dizinlere tutarlı NAP bilgileri eklemek, yerel SEO için de hayati önem taşır. Web siteniz, inceleme siteleriniz, sosyal medyanız ve yerel işletme dizinleriniz gibi tüm çevrimiçi platformlarda işletmeniz için aynı adı sağladığınızdan emin olun.

Bir başka etkili sayfa dışı SEO tekniği, faydalı içerik oluşturmaktır. Yerel müşteriler için soruları yanıtlayan ve sorunları çözen içerik oluşturun. Buna blog gönderileri, e-kitaplar ve kılavuzlar dahildir. Tüketiciler, faydalı içeriğinizi paylaşacak ve takip eden bağlantılar sağlayacaktır.

İlgili yazı

Yorum yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
Hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilir ve hizmetleri inceleyebilirsiniz.
👋 Merhaba, size yardımcı olmamı ister misiniz?