SEO Uyumlu Website Nedir ? Nasıl Yapılır ?

SEO Uyumlu Website , SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu ahengi en basit ifadeyle internet sitesinin arama motorlarının istediği şekilde düzenlenmesidir. Bu uyumluluk düzenlemesi ne kadar yüksek olursa arama motorlarının internet sitesini anlaması, doğru bir biçimde kategorize etmesi ve indekslemesi de o kadar basit olmaktadır. Arama motorlarının siteyi indekslemelerinin sonrasında internet sitesinin bulundurduğu anahtar kelimelerle arama yapan şahıslar olduğunda neticeler sıralamasına alakalı internet sitesi de eklenmektedir. Fakat bu sıralamaya girmek yoğun rakiplik ortamında rakiplerinizin önüne geçmek namına yeterli olmamaktadır. Sayfa doğal sonuçlarda yukarılarda yani üst sıralarda kendisine yer bulmalıdır. İnternet sitesinin SEO ahengi ne kadar yüksek olursa netice sayfasında yukarılara çıkma ihtimali dahi o ortanda artmaktadır. SEO ahengi üzerine düşünülürken internet sitesinin robotlara değil insanlara fayda sağlamak namına kurulduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Peki SEO ahenkli internet sitesi nasıl olur, üst sıralarda bulunmak namına ne yapılmalıdır? Gelin, aşağıda birlikte inceleyelim.

Web Site SEO Uyumluluk Kriterleri

Sitenin Mobil Uyumluluk Durumu

Günümüz koşullarında taşınabilir aygıtlar rastgele bir konuda soruşturma uygulamak namına bilgisayarlardan dahi çok tercih edilmektedir. Kişisel kullanıcı deneyimleri de göz önüne getirilirse son olarak masaüstü için düşünülmüş, telefon ekranına sığmayan ve prosedür yapılmasını, içeriğin görüntülenmesini zorlaştıran bir internet sitesine tıklandığında ne kadar sinirlenildiği hatırlanmalıdır. İnternet sitesinin taşınabilir ahenkli olmadığı hallerde kullanıcılar çok büyük ihtimalle hemen siteyi terk etmektedirler. Bu dahi sitenin sıralamasının düşmesine neden olmaktadır. İnternet sitesinin taşınabilir aygıtlara ahenkli olması namına kesinlikle responsive” yani ekran boyutuna uyabilir biçimde geliştirilmiş olması gereklidir.

Sitenin Yüklenme Hızı

SEO namına internet sitesinin yüklenme sürati dahi çok mühimdir. Arama motorlarının suni zekası alan adı adreslerine bakarak sayfa yüklenme süratini hesaplayabilmektedirler. Eğer sayfa süratli yüklenmiyor şayet bu sitenin sıralamasının düşürülmesine neden olabilmektedir. Günümüzde bunun ölçülebileceği değişik vasıtalar bulunmaktadır. Google yine burada dahi internet sitesi sahiplerine hizmet vermektedir. PageSpeed Insights üstünden n site yüklenme sürati ölçülebilmektedir.

SEO Uyumlu Website
SEO Uyumlu Website

Alt Metin Kullanımı

Google botları resimleri bizim gibi görememektedir. Bu sebeple görsel dosyalarının ismi ve alt metni çok mühimdir. Resimleri izah eden dosya isimleri ve alt metinler kullanılmalıdır. Bu sayede Google botları dosya adını ve alt metin açıklamalarını okuyarak resimde ne olduğunu anlayabilmektedir.

SEO Uyumlu Web Sitesi

İçeriğin bir bölümü formların yahut genişletilebilir menülerin ardına saklandığında arama motorları bu içerikleri bulmakta ve anlamakta güçlük yaşamaktadır. Google botları bu içerikleri bulmakta her daim sorun yaşamamaktadır ama yine de her daim içeriğin bütününün sayfada görünür halde olması çok iyi olacaktır.

Transkriptler

Resimleri anlayamadığı gibi Google video ve ses kayıtlarını dahi anlayamamaktadır. Bu ve benzeri multimedya içeriklerini Google yönünden anlaşılır kılmak namına altına transkript eklenmelidir.

Nonindex Etiket Kullanımı

“nonindex” etiketi arama motorlarına alakalı içeriğin indekse eklenmemesi gerekliliğini bildirmektedir. Bu yapım aşamasındaki yahut sadece çalışan tüketimi namına hazırlanmış sayfalarda epey faydalı olabilmektedir. Fakat bu etiket ezkaza kullanıcıların görüntülemesi istek edilen bir sayfada kullanılırsa insanlar sayfaya erişemeyeceğinden sıralama düşebilmektedir.

Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya hesapları dahi arama motorları yönünden görüntülenebilmektedir. Etkileşim ve takipçi adedinin yüksek olması halinde bu arama motorları namına dahi internet sitesini mühim kılmaktadır. Özellikle internet sitesinde yayınlanan içerikleri sosyal medya hesaplarında bölüşmek dahi tesirli bir yol olabilmektedir.

Favicon Tercihi

İnternet sitesinin kesinlikle bir Favicon’u olması gereklidir. Favicon bir anlamda minyatür amblem demektir. Bu amblem yardımıyla kullanıcılar siteyi değişik mecralarda gördüklerinde de anımsamaktadırlar.

Meta Description

Sayfalar için orijinal izahatlar yani meta description yazılmalıdır. Bu izahatlar sayfa namına hazırlanan kısa bir tanıtım yazısı olarak düşünülebilmektedir. Bu sebeple kesinlikle tanımlama alanında anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Açıklamanın kısa (maksimum 160 karakter) ve orijinal olması gereklidir. Her sayfa için tıpkı tanıtım kullanıldığında arama motorları sayfaları kopya içerik olarak algılayabilmektedirler.

İletişim Bilgileri Bulunması

İnternet sitesinde muhakkak tasarı ile ilgili yeterli bilgi içeren bir haberleşme sayfası bulunması gereklidir. Bu bölüm içinde adres, telefon, e-posta gibi verilere kesinlikle yer verilmeli ve internet sitesine eklenen veriler kesinlikle WhoIs bilgilerinizle eşleşmelidir.

Bir sitenin SEO ahenkli olması için lazım olan esas özellikler bunlardır.