Sosyal İmleme Nedir? Sosyal İmleme Siteleri Nelerdir? Sosyal İmleme Örnekleri ve Sosyal İmleme Programları Hakkında Her Şey!

Sosyal imleme internet sitelerin backlink ve index stratejisi için kullandığı bir yöntemdir. Sosyal imleme yapabilmek için sosyal imleme siteleri kullanılmaktadır. Sosyal ima siteleri ile birlikte sosyal ima uygulamaları ve sosyal ima sayfaları dahi internet site yöneticiler yönünden yoğun olarak kullanılmaktadır. Seodefteri.org ekibi olarak sosyal ima siteleri ile ilgili pekçok bulguyu bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Sosyal İmleme Nedir?

Sosyal ima, internet sitelerin içeriklerini büyük ima sitelerinde anahtar sözcük ve url ile birlikte paylaşarak index ile backlink elde etmesini karşılamaktadır. Sosyal ima ingilizce adıyla social bookmarking, Web sitelerin index ve backlink elde edebilmek için kullandığı eski bir yöntemdir. Büyük ima platformlarında backlink elde edebilmek için internet sitede bulunan içerikler url ve anahtar sözcük ile paylaşılmaktadır. Büyük ima platformları Google yönünden sık taranıyor olması ve dr puanın çok yüksek olması siteye ekleyeceğiniz url ile anahtar sözcüklerin size backlink ile index olarak geri dönmesini karşılamaktadır.

Sosyal İmleme Siteleri Nelerdir?

Sosyal ima yapabilmek için sosyal ima siteleri bilmek gerekiyor. Sosyal ima siteleri google yönünden DR puanı yüksek ve çok büyük ziyaretçilere ev sahipliği yapan platformlara sitenizde ki içerikleri eklediğinizde arama neticelerinde sıralama arttırabilir bunun beraberinde hızlı index temin edebilirsiniz. Sosyal ima platformları yardımıyla marka bilinirliği, bedava tanıtım ve arama neticelerinde sıralama elde edebilirsiniz.

 1. Pinterest: Pinterest içinde profil yaratarak içeriklerinizi görseller üzerinden link ekleyip yönlendirme ve index elde edebilirsiniz.
 2. Facebook: Dünyanın en büyük ve en çok bilindik sosyal medya platformu olan facebook işletmelerin blogların bulunduğu mühim bir yer burada yer almanız marka bilinirliği için çok önemlidir.
 3. Twitter: Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan twitter gaye kitle ve bilinirlik elde debilmenizi sağlayabilir.
 4. Youtube: Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan youtube video içeriklerini içermektedir. Bu platformda içeriklerinizi videolar durumuna getirerek paylaşıp index ve backlink elde edebilirsiniz.
 5. Reddit.com: Sosyal medyada karşınıza çıkan bütün keyifli konuların kaynağı olan reddit içeriklerinizi bu platformda paylaştığınızda size backlink ve hızlı index olarak yarar sağlayabilir.
Sosyal İmleme
Sosyal İmleme

Sosyal İmleme Siteleri Önemi

 • Sosyal ima siteleri içinde içeriklerinizi bölüşmek hızlı index alabilmenizi sağlar.
 • Sosyal ima siteleri arama neticelerinde ön sayfaya çıkabilmek için backlink stratejisi olarak kullanılabilir.
 • Dr puanı yüksek sosyal ima siteleri arama neticelerinde ön sayfalara içeriklerinizi taşıyabilir.
 • Sosyal ima siteleri arasında büyük sosyal medya platformları bulunmaktadır. Bu büyük platformlarda gaye kitlenize içeriklerinizi ulaştırabilirsiniz.
 • Ücretsiz bir şekilde tanıtım yapabilme olanağı sunabilen sosyal ima siteleri sitenizin şayet bir marka sahibi iseniz bilinirliğini yaymasını sağlayabilir.
 • Sosyal ima siteleri çoğunlukla dijital pazarlama ve büyük içerik platformları yönünden backlink ve hızlı index alabilmek için kullanılmaktadır. Hızlı index rakip sitelerden daha hızlı bir şekilde arama neticelerinde yer almayı sağlarken backlink; arama neticelerinde rakip içeriklerden daha üst sıralara çıkmayı sağlayabilmektedir.

Sosyal İmleme Programı

Sosyal ima uygulaması diyerek arama yaptığınızda karşınıza backlink uygulamaları çıkmaktadır. Sosyal ima uygulaması bir backlink uygulaması olarak çalışmaktadır. Sosyal ima uygulaması arama neticelerinde ön sayfalara çıkabilmek için kullanılmakta ama sosyal ima uygulaması naturel backlink çalışması ile yapılmadığı için arama neticelerinde ön sayfada kalabilmek uzun yaşamlı olmayabilir bu nedenden naturel seo çalışmaları yürüterek backlink ve sosyal ima çalışması yapabilmek önemlidir. Backlink uygulamaları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz zira naturel olarak gerçekleştireceğiniz seo çalışmaları arama neticelerinde ön sayfalarda kalabilmenizi sağlar bu uzun zamanlı yarar karşılamaktadır. Doğal backlink çalışması yapacaksanız DR ve PR puanı yüksek backlinkler elde etmeye çalışın dofollow ve nofollow dengesine dikkat edin.

Sosyal İmleme Nasıl Yapılır?

Sosyal ima nasıl yapılır diyerek arama yaptığınızda karşınıza çıkan içeriklerde ima yapılacak sitelerin çoğunlukla google nazarında kıymetsiz ve size zarar vereceğini teşhis ettik ama işinize yarayabilecek ve nitelikli bir şekilde sosyal ima yapabilmek için pinterest, facebook, folkd, reddit gibi nitelikli sitelerden sosyal ima nasıl yapılır anlatacağız.